Wystawa "Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach" zdradza kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF. Odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym.
Cykl „Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach” to dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, na których zostały przedstawione wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in. Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie powstania styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.
W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Scenografia i kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.
Każdy z filmów wywodzi się z wybitnego dzieła sztuki plastycznej. Wśród pierwowzorów znalazły się m.in. obrazy Wojciecha Kossaka („Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794”, „Olszynka Grochowska” i „Emilia Plater w potyczce pod Szawłami”), Jana Matejki („Rejtan – Upadek Polski”), Jacka Malczewskiego („Wigilia na Syberii”), Maksymiliana Gierymskiego („Patrol powstańczy”), Artura Grottgera („Kucie kos”), Stanisława Masłowskiego („Wiosna roku 1905”), Horacego Verneta („Bitwa pod Somosierrą”) i Stanisława Kaczora-Batowskiego („Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914”).
Prezentowana forma nowoczesnej edukacji jaką jest cykl „Historia w ożywionych obrazach” pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami związanymi z historią Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne, może być pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.
W ramach projektu Polska Niepodległa. Historia w ożywionych obrazach zrealizowanych zostało 10 ekranizacji dzieł malarskich. Wśród pierwowzorów znalazły się następujące obrazy (obok podany jest czas trwania poszczególnych filmów):
- Wojciech Kossak (Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r.) 15’
(Olszynka Grochowska) 15’
(Emilia Plater w potyczce pod Szawłami) 17’
- Jan Matejko (Rejtan – Upadek Polski) 19’
- Jacek Malczewski (Wigilia na Syberii) 18’
- Maksymilian Gierymski (Patrol powstańczy) 16’
- Artur Grottger (Kucie Kos) 16’
- Stanisław Masłowski (Wiosna roku 1905) 15’
- Horace Vernet (Bitwa pod Somosierrą) 18’
- Stanisław Kaczor-Batowski (Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914) 15’
W trakcie trwania wystawy 12-28 kwietnia 2018 r. zapraszamy grupy zorganizowane do jej zwiedzenia i udziału w projekcji wybranego filmu, w dniach pn-pt, w godz. 10.00-17.00.
Bilet wstępu na wystawę wraz z projekcją dla grup zorganizowanych wynosi 5 zł.
Rezerwacje dla grup zorganizowanych od 9 kwietnia prosimy składać: telefonicznie - 14 6 888 888 lub mailem - biuroobslugi@tck.pl (Biuro Obsługi TCK).
Miejsce ekspozycji: Galeria TCK, Rynek 5, 33-100 Tarnów
Galeria TCK czynna poniedziałek-piątek: 10:00 - 18:00, sobota: 10:00 - 17:00.
Wstęp na wystawę (bez projekcji) bezpłatny.
Scenariusz i reżyseria: Marek Brodzki
Autorzy zdjęć: Arek Tomiak, Paweł Flis
Scenografia: Marek Warszewski
Kostiumy: Katarzyna Lewińska
Charakteryzacja: Janusz Kaleja, Karolina Kordas
Wystawa to wspólna inicjatywa Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Biura Programu Niepodległa oraz Narodowego Centrum Kultury.
Producent cyklu: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Maksymilian Gierymski
PATROL POWSTAŃCZY
Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Powstanie Styczniowe z 1863 roku było kolejnym patriotycznym zrywem w walce o niepodległość Polski. Najdłuższym w naszej historii i najdramatyczniejszym. Film opowiada o jednym z epizodów powstania, zilustrowanym przez malarza, który sam był jego uczestnikiem.
SCENARIUSZ I REŻYSERIA MAREK BRODZKI / PRODUCENT WŁODZIMIERZ NIDERHAUS / OPERATOR OBRAZU AREK TOMIAK PSC / SCENOGRAFIA MAREK WARSZEWSKI / KIEROWNIK PRODUKCJI ANDRZEJ BESZTAK / MONTAŻ WOJCIECH JANAS / DŹWIĘK ANDRZEJ LEWANDOWSKI, KAROL MAŃKOWSKI / KOSTIUMY KATARZYNA LEWIŃSKA / CHARAKTERYZACJA JANUSZ KALEJA / OBSADA Marcin Stec, Kamil Szeptycki, Paulina Puślednik, Milena Michalik-Sosulska, Henryk Niebudek, Wojciech Skibiński / NARRATOR OLGIERD ŁUKASZEWICZ
Wojciech Kossak
EMILIA PLATER W POTYCZCE POD SZAWLAMI
Obraz znajduje się w zbiorach prywatnych.
Powstanie Listopadowe, patriotyczny zryw przeciwko Rosji rozpoczęty 29 listopada 1830 roku, obejmuje swoim zasięgiem również teren Litwy. Emilia Plater, 24-letnia szlachcianka z Wilna, postanawia włączyć się do powstania. Zbiera własny oddział i walczy z Rosjanami. Emilia staje się legendą i symbolem patriotki walczącej o niepodległość ojczyzny.
SCENARIUSZ I REŻYSERIA MAREK BRODZKI / PRODUCENT WŁODZIMIERZ NIDERHAUS / OPERATOR OBRAZU PAWEŁ FLIS / SCENOGRAFIA MAREK WARSZEWSKI / KIEROWNIK PRODUKCJI ANDRZEJ BESZTAK / MONTAŻ WOJCIECH JANAS / DŹWIĘK ANDRZEJ LEWANDOWSKI, KAROL MAŃKOWSKI/ KOSTIUMY KATARZYNA LEWIŃSKA / CHARAKTERYZACJA JANUSZ KALEJA / OBSADA Magdalena Osińska, Barbara Garstka, Piotr Biedroń, Radosław Hebal, Artur Kocięcki, Jakub Hojda / NARRATOR OLGIERD ŁUKASZEWICZ