Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1974
Premiera: 21.2.1975
Dane techniczne: Barwny, 179 min
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Wajda
Zdjęcia: Witold Sobociński, Edward Kłosiński, Wacław Dybowski
Muzyka: Wojciech Kilar
Scenografia: Tadeusz Kosarewicz
Montaż: Halina Prugar, Zofia Dwornik
Produkcja: Zespół Filmowy X
Obsada aktorska:
Daniel Olbrychski – Karol Borowiecki
Wojciech Pszoniak – Moryc Welt
Andrzej Seweryn – Maks Baum
Kalina Jędrusik – Lucy Zuckerowa
Anna Nehrebecka – Anka
Bożena Dykiel – Mada Muller
Andrzej Szalawski – Herman Buchholz
Stanisław Igar – Grunspan
Franciszek Pieczka – Muller
Kazimierz Opaliński – ojciec Maksa
Adaptacja powieści Władysława Stanisława Reymonta ukazująca burzliwe losy przyjaźni i spółki trzech zaprzyjaźnionych fabrykantów - Polaka, Żyda i Niemca, na tle XIX-wiecznej Łodzi. To miejsce błyskawicznie rodzących się fortun, ale jednocześnie arena bezwzględnej walki o byt. Filmowa opowieść o krainie nie tyle błogosławionej, co przeklętej - pełnej dramatycznych wyborów, pogoni za pieniądzem i coraz większym zyskiem. Wajda ukazuje trzy odmienne osobowości połączone wspólnym marzeniem. Ceną sukcesu może okazać się jednak wyrzeczenie się młodzieńczych ideałów.
Nagrody:
MFF w Chicago – Grand Prix „Złoty Hugo”
FPFF w Gdańsku – Wielka Nagroda Festiwalu „Złote Lwy Gdańskie”, Nagroda za rolę męską (Wojciech Pszoniak), Nagroda za scenografię, Nagroda za muzykę
LLF w Łagowie – Złote Grono
Andrzej Wajda
Urodził się w 1926 roku w Suwałkach. Wybitny polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie, następnie reżyserię w PWSF w Łodzi. W latach 1972-1983 kierownik Zespołu Filmowego „X”, w latach 1978-1983 prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, później jego honorowy przewodniczący. Współtwórca polskiej szkoły filmowej i kina moralnego niepokoju. Laureat Oscara, Złotej Palmy w Cannes i nagród na większości najważniejszych festiwali filmowych. Ikona światowego kina. Zmarł w 2016 roku w Warszawie.