Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2017
Premiera: 3.11.2017
Dane techniczne: Barwny, 92 min
Reżyseria: Andrzej Jakimowski
Scenariusz: Andrzej Jakimowski
Zdjęcia: Adam Bajerski
Muzyka: Tomasz Gąssowski
Scenografia: Ewa Jakimowska
Montaż: Cezary Grzesiuk
Producent: Andrzej Jakimowski
Produkcja: Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników
Obsada aktorska:
Agata Kulesza – Mamusia
Grzegorz Palkowski – Mareczek
Edward Hogg – Miki
Jacek Borusiński – Klucznik
Damian Ul – Krzysiu
Alina Szewczyk – Ola
Elżbieta Nagel – Julia
Rafał Marchlewicz – Jaca
Bartłomiej Gudejko – Franklin
Rafał Guźniczak – Ronald
Marek właśnie rozpoczyna studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ma piękną i odwzajemniającą jego uczucie dziewczynę Olę. Zaś na co dzień troskliwie opiekuję się matką, z którą mieszka w przedwojennej kamienicy. Kiedy w wyniku eksmisji rodzina traci dach nad głową, rozpoczyna się wyczerpująca tułaczka po Warszawie – między jedną noclegownią a drugą. W końcu Markowi udaje się wynegocjować miejsce w skłocie w centrum miasta. Szczęście bohaterów nie trwa długo, bo w stolicy właśnie rozpoczyna się manifestacja niepodległościowa. Do budynku, w którym znaleźli schronienie, próbuje wedrzeć się grupa agresywnych chuliganów. Wydarzenia, jakie rozegrają się w murach skłotu, odcisną niemożliwe do zatarcia piętno na życiu wszystkich bohaterów.
Mówi Andrzej Jakimowski:
Żywioł, jakim jest narodowa gorączka, to niezwykle ciekawe zjawisko, ale nie da się go zainscenizować, bo nawet za miliony dolarów nie zbudujemy planu, gdzie statyści będą mieli prawdziwe emocje na twarzach. Realistyczne zdjęcia nie zabijają poezji, która pojawiała się w moich wcześniejszych filmach. To mój naturalny język.
(„Magazyn Filmowy” nr 11/2017)
Nagrody:
OFSF „Prowincjonalia” we Wrześni – Jańcio Wodnik za zdjęcia (Adam Bajerski) i muzykę (Tomasz Gąssowski)
Złota Taśma – Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP (wyróżnienie)
Andrzej Jakimowski
Urodził się w 1963 roku w Warszawie. Reżyser, scenarzysta, producent. Absolwent Wydziału Filozoficznego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Współzałożyciel i w latach 2005-2008 wiceprezes Stowarzyszenia FILM 1,2. Za sprawą kolejnych produkcji: "Zmruż oczy", "Sztuczki", "Imagine" wykształcił charakterystyczny poetycki filmowy język.